Няма нищо по-добро за успеха на управниците от Истината. Владетелят,
отдаден на Истината, е честит както тук, така и в отвъдното.
Дори за Ришите*(1), царю, Истината е върховно богатство, тъй както
нищо не създава повече доверие в управниците от следването на Истината.
~ Бишма, глава 56, стих 17-1
ЮДИЩИРА пита: Как да се реагира на хора, които обиждат с грубостта и арогантността си?
БИШМА отговаря: Ако човек не се разгневи, когато бива обиждан, той взима всички резултати от всички положителни действия, които опонентът му е натрупал с добрите си дела и му предава своите недобри деяния. В крайна сметка какво значение имат хвалебствията или обвиненията на вулгарен глупак? Ако човек хвали някого в негово присъствие и го критикува зад гърба му, не е по-високо от звяр.
ЮДИЩИРА: Как да се дебатира с безскрупулни хора?
БИШМА: В дебат методите на правдивия са ограничени, а измамникът използва всякакви отвратителни похвати. Ако правдивият използва същите методи, ще се озове в още по-неудобно положение, защото действа противно на природата си. Затова правдивата и почтена личност трябва винаги да избягва дебат с безскрупулни хора.
ЮДИЩИРА: Как да се държим с по-силен противник?
БИШМА: Въпреки че бързата река може да изкорени и да носи големи дървета, тръстиковата пръчка оцелява, защото се извива по течението. По същия начин, за да оцелее пред по-силния противник, човек трябва да е гъвкав, но и здраво свързан с корените си.
ЮДИЩИРА: Какво трябва да направи слабият човек, ако от глупост и честолюбие е провокирал могъщ противник?
БИШМА: О, царю, слабият трябва да се разкае и така да успокои по-силния противник.
ЮДИЩИРА: Какъв е източникът на всички грехове?
БИШМА: Алчността, жаждата да притежаваш повече от отредения ти дял, е причината за всички грехове. Желанието да притежаваш това, което принадлежи на друг, е ненаситно и засилва гнева, похотта, загубата на чувство за разграничаване, арогантността, скъперничеството, липсата на състрадание, завистта, недоверието и много други злини. Невежеството е изтъкано от същия материал като алчността. При изследване дори се вижда, че невежеството идва именно от алчността. Ако нечия алчност нараства, то и невежеството му се задълбочава.
ЮДИЩИРА: Какво най-много извисява човека?
БИШМА: Самоограничението надминава всички други действия в тази посока и затова се смята за най-висша добродетел. Тъй като самоограничението пречиства и помага да се овладява всеки аспект на човешкия живот, то е по-важно от даването на милостиня и изучаването на Ведите. Само чрез самоограничение може да се постигне освобождение от материалния свят. То включва владеене на сетивата, освобождаване от гнева и завистта, безпристрастност, правдивост, надеждност и вътрешна удовлетвореност. Най-характерното качество на самоограничението е аскетизмът*(2). Нито едно добро не може да бъде постигнато без аскетизъм.
ЮДИЩИРА: О, Бишма, има ли правило, което никога и при никакви обстоятелства не бива да бъде нарушавано?
БИШМА: Обожанието и отдаването на всички видове почит към истинските брамани*(3) не бива да бъдат изоставяни при каквито ида било обстоятелства.
~ Из „МАХАБХАРАТА“, книга 12 – Шанти Парва
_______________
Превод: Неизвестен
Редакция: РАЛИЦА БЛАГОВЕСТОВА
*1 Риши (от санскрит: “провидец, виждащ същностното”) е древнoиндийско наименование, употребявано във ведическата традиция за велик мъдрец или божествен провидец като цяло. Това са най-великите мъдреци на древна Индия, които чрез дълбока медитация (общение с космоса) и духовно изследване откриват основните, фундаментални истини на Вселената и техните учения формират основата за духовната култура на древната ведическата цивилизация. В по-специфичен смисъл Ришите са божествени същества, различни от девите (митологичните богове), асурите (несъгласните и отказали се да следват божествения план), както и от хората, които “чуват” ведическите химни и ги предават по-натам на човечеството. Ришите са патриарсите и божествените учители на човечеството. – Б.ред.
*2 Думата “аскеза” идва от гръцки и означава “упражнение”. Тоест в един съвременен израз можем да си преведем аскетизма като старание и самообучаване в самоконтрол и самодисциплина. – Б.ред.
*3 Браман (също “брахман”, “брамин”, “брахмин”) е наименованието за член на най-висшата – жреческата, каста в Индия. Думата идва от санскрит – от корена “брих”, който се превежда като “израствам, уголемявам се, издувам се“. Тоест в по-съвременен вариант бихме могли да си преведем горния израз като “почит към истински издигнатите хора”. – Б.ред.